Bunt przeciw gorsetom — recenzja Enoli Holmes. Sprawy zaginionego markiza

Doskonale sobie poradzisz sama, Enolu


Przenieśmy się do XIX-wiecznego Londynu, kiedy to żył i rozwiązywał skomplikowane zagadki sam Sherlock Holmes w towarzystwie swojego drogiego dr. Watsona. Brat detektywa zajmował ważne miejsce w rządzie. A reszta ich rodziny… No cóż. Wiedzie zwyczajne, nudne — według braci — życie. Do tej pory niewiele było wiadomo o ich siostrze poza tym, że żyła. Teraz jednak w końcu ją poznamy i dowiemy się, jak poszła śladami jednego z braci.

Enola Holmes dopiero skończyła czternaście lat, a już spadło na nią wiele wydarzeń, z których większość nie była zbyt przyjemna. W dniu jej urodzin zniknęła matka, a bracia chcą wysłać swoją siostrę na pensję z internatem. Enola jednak nie zamierza się podporządkowywać i chce odnaleźć jedyną bliską sobie osobę. Bez względu na to, jak wiele wysiłku, trudu i strachu będzie ją to kosztować.

Sprawa zaginionego markiza Nancy Springer to pierwszy tom cyklu o Enoli Holmes, znacznie młodszej siostrze braci Holmes. Historia jest osadzona w XIX-wiecznej Anglii, czyli w czasie, gdy dzieje się akcja książek Conana Doyle’a o słynnym detektywie. Tym razem jednak oglądamy ten świat od strony zapierających dech w piersiach gorsetów i tiurniur.

Fabuła zaczyna się w dniu urodzin Enoli. Wtedy właśnie jej matka wychodzi z domu i nikt nie wie, co się z nią dalej dzieje. Bracia snują różne domysły, ale nie zamierzają ruszyć na poszukiwanie. Za to Enola nie chce siedzieć z założonymi rękami, pragnie działać i dojść do prawdy.

Sama bohaterka na samym początku nie wygląda na swój wiek. Zachowuje się jakby miała kilka lat mniej, co było dosyć frustrujące. Miała przecież dokonywać niezwykłych rzeczy, a to na początku wydawało się niemal niemożliwe w jej przypadku. Potem jednak stała się dojrzalsza i dostosowała do sytuacji, w jakiej się znalazła. Jest pomysłowa, kreatywna i buntownicza — tak samo, jak jej matka. Najnowsza moda, piękne stroje i fryzury nie są tym, co ją naprawdę interesuje. Od ucieczki matki wiele zmieniło się w jej życiu. Musi uważać na przestępców, rozwiązuje sprawy kryminalne, a przede wszystkim unika swoich braci.

Jeśli chodzi o okładkę, to ma swój urok i można z niej całkiem sporo wyczytać. Na pewno akcja będzie się działa w Londynie, bo występuje tu Big Ben, słynna wieża zegarowa. Enola przynajmniej część podróży przebędzie na rowerze. Widać też cień Sherlocka, który będzie podążał jej śladem. Jednak dziewczyna wciąż od niego ucieka i jedzie w kierunku swojej pierwszej sprawy i przygody. Postać rowerzystki będzie nam towarzyszyć co rozdział, ale za każdym razem została umieszczona w innym miejscu na stronie. Przy pierwszym rozdziale nawet wydawało mi się, że popełniono błąd, bo sylwetka jest w połowie ucięta przez to, że znajduje się wewnątrz książki. Nie był to najlepszy pomysł, jeśli chodzi o grafikę.

Autorka w książce w ciekawy sposób opowiada o Londynie i tym, jak przedstawiał się on z perspektywy kobiet. Skupia naszą uwagę na tym, jak wyglądało ich życie, na co im pozwalano, a czego miały się wystrzegać. Poznamy też tajniki ubioru i podkreślania kształtów przez kobiety, czego mężczyźni zdawali się nieświadomi.

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza Nancy Springer to książka z szybką i wciągającą fabułą. Nie brak tutaj szyfrów i zagadek do rozwiązania, pościgów, odnajdywania tajnych skrytek. Przy tej lekturze można dobrze się bawić i zobaczyć braci Holmes z zupełnie innej perspektywy niż było to u Conana Doyle’a. Chociaż zdarzyło się kilka fragmentów, które można nieco ulepszyć — zwłaszcza początek, gdy Enola zachowuje się zbyt dziecinnie jak na swój wiek — to jest to ciekawa lektura. Taki lekki kryminał z nutą humoru. Na pewno spodoba się młodzieży, a może też dorosłym.

Dziękuję Wydawnictwu Poradnia K oraz portalowi www.czytampierwszy.pl za egzemplarz recenzencki.


Już dawno temu odkryłam, że jazda na rowerze umożliwia człowiekowi myślenie bez obawy, że ktoś będzie się przypatrywał wyrazowi jego twarzy.

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza, Nancy Springer


Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza, Nancy SpringerTytuł: Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Autor: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Cykl: Enola Holmes (tom I)

Wydawnictwo: Poradnia K

Liczba stron: 240

Język wydania: polski

Język oryginału: angielski

Gatunek: literatura młodzieżowa

 


Recenzje pozostałych części znajdziesz tutaj.

6 myśli w temacie “Bunt przeciw gorsetom — recenzja Enoli Holmes. Sprawy zaginionego markiza

Add yours

Dodaj komentarz

Website Powered by WordPress.com.

Up ↑

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij